• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

 

Drużyny Widanta nie trzeba już chyba przedstawiać, natomiast trzeba pochwalić się sukcesem w IV rundzie, w której zadaniem było napisanie pracy na temat ważnego wydarzenia z dziejów naszej miejscowości w pamięci i świadectwach. Przypomnę tylko, że środowisko historyczne od lat wspiera i prowadzi badania nad dziejami Pomorza Zachodniego, a teraz poprzez Pomorską Ligę Historyczną chce w nowatorski sposób zainspirować młodych ludzi do wzięcia udziału w tej wielkiej przygodzie naukowej. Rozgrywki Ligi odbywały się w trakcie sezonu, zamykającego się w ramach jednego roku szkolnego i polegały na wykonywaniu opracowanych przez fachowców różnorodnych zadań. Drużyna z Reska brała udział w 5 rundach przeprowadzonych od października 2017 do maja 2018 roku.

I runda -  25 października 2017 roku, uczniowie zmagali się w turnieju wiedzy „Złoty wiek Pomorza”, zajmując 5. miejsce na 12 zespołów z województwa zachodniopomorskiego.
II runda (termin oddania pracy: do 20 grudnia 2017 roku), polegała na opracowaniu lokalnej ścieżki turystycznej, za którą Drużyna Widanta została najwyżej oceniona. Wówczas powstała ścieżka edukacyjna „Resko, którego nie ma” i projekt tablic informacyjnych.
III runda to debata punktowana: Polska odrodzona 1918, przeprowadzona 22 lutego 2018 roku na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
IV runda – wywiady ze świadkami historii (termin oddania pracy: do 30 kwietnia 2018 roku), należało napisać pracę na temat „To zdarzyło się w naszym mieście…” o ważnym wydarzeniu po 1945 dla lokalnej społeczności. Tu również praca Drużyny Widanta została najwyżej oceniona.
V runda – Gra miejska: Francuski Szczecin, ostatni etap i kończący rywalizację

Zadanie w IV rundzie polegało na przygotowaniu pracy badawczej w oparciu o samodzielnie zebrane i krytycznie opracowane relacje świadków. Należało zrekonstruować wybrane wydarzenie z dziejów swojej miejscowości po 1945. Praca miała mieć charakter twórczy, nie mogła być wyłącznie zapisem wspomnień relacji świadka, zawarte w wywiadach informacje musiały być przeanalizowane, zweryfikowane i skonfrontowane z innymi źródłami. Uzupełnieniem pracy mogły być skany fotografii, dokumentów, listów i innych źródeł z archiwum domowego świadka lub z innych zbiorów.

My swoją pracę postanowiliśmy napisać na temat dosyć znanej postaci w Resku, a mianowicie o Panu Wander Weege, który jest szóstym pokoleniem rodziny pochodzącej z Regenwalde, a która wyemigrowała w XIX wieku. Rekonstrukcja wydarzeń takich jak: nawiązanie kontaktu z Urzędem w Resku, przybycie delegacji z Brazylii po raz pierwszy z Panem Wander Weege, kolejne spotkania, aż po nadanie Honorowego Obywatela Gminy Reska w czasie 725 – lecia nadania praw miastu, oparliśmy na trzech wywiadach oraz otrzymanych dokumentach od świadków. Zachęcam więc wszystkich do lektury, bo opisywane wydarzenia są nietuzinkowe, a tytułowy bohater jest wyjątkowym człowiekiem.

Pomorska Liga Historyczna dobiegła końca, a my uzyskując w sumie z wszystkich pięciu rund 355 punktów, zajęliśmy V miejsce w województwie na 14 drużyn biorących udział w II sezonie. Ciekawe doświadczenie, ogrom pracy uczniów, a przy tym niesamowita przygoda naukowa, która pozwoliła na nowo odkrywać historię naszego miasta i nie tylko.

Praca "Dobry wujek z Brazylii" - kliknij tutaj

                                                                                  Ewa Kurzyk

 

Gratulujemy uczniom tak wielkiego sukcesu! Bądźcie dumni z tego, co dokonaliście! Jesteśmy pełni uznania dla Waszej kreatywności, entuzjazmu, zapału do pracy i podejmowania trudnych wyzwań.

Wyrażamy również podziw dla Pani Ewy Kurzyk, która prócz wiedzy podarowała uczniom " całą siebie" - swoją pasję i swój wolny czas. Pani Ewa jest przykładem nauczyciela o wielkim sercu, który w swoją pracę wkłada wiele uczucia oraz poświęcenia. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.To wspaniale, że mamy w Resku takiego nauczyciela!