• Herb Reska
  • Gmina Resko
Projekty UE

30 sty
2019

W dniu 28 stycznia 2019 roku w gabinecie Wicestarosty odbyło się posiedzenie Kapituły opiniującej zgłoszone wnioski do przyznania Nagrody Specjalnej Starosty Łobeskiego "Smoki Powiatu".

Skład kapituły :

    Krzysztof Gwóźdź  – przedstawiciel Starosty Łobeskiego,
    Mariusz Szpryngacz  – przedstawiciel Starosty Łobeskiego,
    Agnieszka Maśnik  – przedstawiciel Starosty Łobeskiego,
    Józef Bąk  – przedstawiciel Komisji Oświaty,
    Zygmunt Bławdziewicz  – przedstawiciel Komisji Oświaty,
    Ryszard Sola  – przedstawiciel Komisji Budżetu i Gospodarki,
    Zdzisław Urbański  – przedstawiciel Komisji Budżetu i Gospodarki,
    Andrzej Gradus  – przedstawiciel Komisji Spraw Społecznych,
    Bożena Karmasz  – przedstawiciel Komisji Spraw Społecznych

Członkowie Kapituły zapoznają się ze złożonymi wnioskami, a następnie w głosowaniu tajnym dokonują wyboru trzech spośród zgłoszonych kandydatów. Głosy zbiera i dokonuje ich przeliczenia Przewodniczący Kapituły. Do grona nominowanych w poszczególnych kategoriach zalicza się trzy osoby/podmioty gospodarcze, które uzyskały największą liczbę punktów. Spośród nominowanych laureatem Nagrody Specjalnej Starosty Łobeskiego zostaje osoba/podmiot gospodarczy, która uzyska największą liczbę punktów. W przypadku, gdy kandydaci uzyskają taką samą liczbę punktów Przewodniczący Kapituły zarządza dodatkowo głosowanie. Nagroda za całokształt działalności w danej dziedzinie może być przyznana tej samej osobie fizycznej, prawnej lub innemu podmiotowi nie częściej niż raz na 10 lat.


Z wszystkich wniosków, które wpłynęły do Starostwa Powiatowego w Łobzie, wybrano po 3 nominacje w poszczególnych kategoriach:


Oświata i Wychowanie

    Bożena Korniluk (Łobez)
    Joanna Murat (Resko)
    Barbara Franczuk (Węgorzyno)

Działacz Społeczny

    Anna Szymańska (Resko)
    Anna Kobielska (Węgorzyno)
    Oliwer Cybulski (Łobez)

Kultura i Sztuka

    Jadwiga i Jerzy Mechlińscy (Łobez)
    Leszek Adamkowicz (Łobez)
    Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Radowie Małym (Radowo Małe)

Turystyka

    Wiesława Piećko (Łobez)
    Robert Wrzeszcz (Węgorzyno)
    Elżbieta Jankowska- Kogut (Łobez)

Stowarzyszenie/Instytucja na medal

    Ochotnicza Straż Pozarna w Resku (Resko)
    Stowarzyszenie Łączy Nas Dobra (Dobra)
    Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Orle i okolic "Żyj Lepiej" (Radowo Małe)

Aktywny Wolontariusz

    Bartosz Daśko (Resko)
    Kamil Adamek (Dobra)
    Jadwiga Kamińska (Węgorzyno)

 

Joanna Murat

Pani Joanna Murat jest dyplomowanym nauczycielem języka polskiego i nauczania zintegrowanego. Jej uczniowie od wielu lat osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego. W ostatnich latach średnia z egzaminu gimnazjalnego była zdecydowanie wyższa od średniej uzyskanej przez gimnazjalistów w województwie i okręgu. W latach 2016 i 2018 jej uczniowie zdobyli wynik powyżej średniej kraju. Równie wysoki był rezultat pierwszego sprawdzianu po klasie szóstej szkoły podstawowej - w 2003 r. Poszczycić się może także osiągnięciami w pracy z uczniem zdolnym, o czym świadczy zdobycie przez jej uczennicę w szkole podstawowej tytułu finalistki konkursu z języka polskiego. W gimnazjum zaangażowanie to zaowocowało uzyskaniem przez siedmiu uczniów tytułu finalisty konkursu polonistycznego.
Pani J. Murat opracowała własne programy nauczania pn. Bliżej Teatru - program edukacji teatralnej w gimnazjum oraz Edukacja artystyczna - program dla klas VII szkoły podstawowej. Jest autorką dwóch biuletynów. Pierwszy z nich wiązał się z obchodami 60-lecia szkolnictwa podstawowego w Resku i nosił tytuł: Suplement do biuletynu „50-lecie szkolnictwa podstawowego w Resku”, drugi związany był z przygotowaniem uroczystości nadania imienia gimnazjum w Resku. Powstała publikacja nosiła tytuł: 10 lat minęło… Historia Gimnazjum w Resku 1999-2009. Pani Joanna jest również autorką cyklicznych materiałów relacjonujących wydarzenia szkolne i miejskie przez nią przygotowywane, które są sukcesywnie publikowane w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim: Gazeta Kulturalna - maj 2018, regionalnym: Kurier Szczeciński, lokalnym: Tygodnik Łobeski oraz na portalach internetowych: szkolnym i Resko24.pl.
Nauczycielka była w 2016 współorganizatorką przedsięwzięcia wakacyjnego pt. Szekspir - piąta po południu realizowanym wspólnie z Teatrem Lalek Pleciuga w ramach projektu Lato w teatrze. Dwutygodniowe warsztaty dla prawie 50-osobowej grupy uczniów z Reska i Szczecina były zakończone widowiskiem plenerowym na reskim rynku i przy fontannach obok teatru Pleciuga w Szczecinie. Co więcej spektakl ten, był wystawiony w 2016 r. na otwarciu nowego sezonu teatralnego. Doświadczenia z Melpomeną posłużyły do przygotowania uczniów, do przedstawień będących adaptacjami lektur szkolnych. Widowiska były prezentowane na szkolnej scenie oraz dla mieszkańców Reska, pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, a także w Zespole Szkół Niepublicznych w Radowie Wielkim.
Od trzech lat zaangażowana jest we współpracę ze Związkiem Literatów Polskich oddział w Szczecinie. Propagując na terenie Reska projekt pod nazwą Reska Wiosna Poezji, który jest częścią inicjatywy szczecińskich literatów  noszącą nazwę Zachodniopomorska Wiosna Poezji. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie rodzimej twórczości literackiej.
Wiosna Poezji w Resku to cykl imprez, dzięki którym uczniowie i mieszkańcy zostali zainteresowani pięknem słowa w niekonwencjonalny sposób.
Projekt opiera się na spotkaniach z literatami oraz happeningach. Na zaproszenie pani Murat przyjeżdżają poeci ze Szczecina, prezentując swoją twórczość podczas spotkań z uczniami i mieszkańcami. Młodzież występuje w przygotowanym wcześniej repertuarze nie tylko w szkole, ale i na rynku w Resku. Niezwykle nowatorskim pomysłem jest wyświetlanie pierwszego dnia wiosny na murach ratusza wierszy zachodniopomorskich poetów oraz uczniów z reskich szkół. Towarzyszą temu piosenki poetyckie oraz recytacje wybranych utworów. Przedsięwzięcie porównywane jest przez ZLP do akcji przeprowadzanych w dużych miastach takich jak: Warszawa, Wrocław czy Szczecin.
Również za wyjątkowe należy uznać warsztaty filmowe, których głównym celem jest umożliwienie uczniom z Zespołu Szkół w Resku nakręcenie etiud filmowych do tekstów wierszowanych. Zostały one pokazane mieszkańcom naszego miasta oraz wyświetlone w szczecińskim Kinie „Pionier”.
Przedsięwzięcia służą promocji naszego miasta, czego wynikiem jest zamieszczenie informacji na temat Reskiej Wiosny Poezji w wydaniu książkowym Przepływający świat słowa; Antologia 2017 str.13.
Związek Literatów Polskich oddział w Szczecinie, doceniając wydarzenia poetyckie mające miejsce w Resku już od trzech lat, poprosił Joannę Murat o relację z nich podczas otwarcia III edycji Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji w marcu 2018 roku. Obecnie trwają przygotowania do inauguracji wojewódzkiej IV edycji Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji, która ma odbyć się w Resku.

 

 

 

 

 

 

Anna Szymańska

Pani Anna Szymańska przez koło 20 lat była instruktorem związku harcerstwa polskiego. Z zamiłowania prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży. Jest założycielką i prezesem Stowarzyszenia Nasza Pasja, które działa na terenie Gminy Resko od grudnia 2013 roku. Siedzibą stowarzyszenia jest Zespół Szkół w Resku przy ulicy Prusa 2. Głównym bodźcem do założenia tego typu Stowarzyszenia była chęć wspierania i pomocy w rozwijaniu pasji młodszych i starszych mieszkańców naszej gminy - stąd też nazwa „Nasza Pasja”. Głównymi celami stowarzyszenia jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej w zakresie inicjowania, wspierania oraz pomoc w przedsięwzięciach edukacyjno-kulturalnych, ekologicznych, prozdrowotnych i sportowych na rzecz dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie utrzymuje się przede wszystkim ze składek członkowskich, życzliwości władz lokalnych i hojności sponsorów.  Pani Anna Szymańska jest główną inicjatorką wielu imprez dla społeczności lokalnej w Gminie Resko i może pochwalić się kontynuacją takich przedsięwzięć jak:
- majowa impreza na rynku miejskim EXPO-ZDROWIE skierowana do społeczności lokalnej propagująca zdrowy tryb życia, umożliwiająca wszystkim osobom chętnym zdiagnozowania własnego stanu zdrowia poprzez wykonanie badań na poziom cukru, cholesterolu, zmierzenie wskaźnika BMI, wydolności płuc, konsultacje z rehabilitantami i fizjoterapeutami oraz lekarzami POZ.
- sierpniowy Jarmark św. Bartłomieja sięgający tradycją początków ubiegłego wieku mający na celu propagowanie dawnych zwyczajów.  Impreza ta odbywa się również w Resku przy Urzędzie Miejskim, na którą zapraszani są mieszkańcy i goście Gminy Resko oraz sprzedawcy naturalnych wyrobów i produktów propagujący zdrową żywność. Członkowie Stowarzyszenia przygotowują domowe wyroby cukiernicze i przetwory owocowo - warzywne. W trakcie trwania Jarmarku co roku odbywają się konkursy pt. „Lato zamknięte w słoiki”, którego uczestnicy nagradzani są upominkami.
- grudniowa impreza dla dzieci i młodzieży pt. „W poszukiwaniu zielonej choinki”. To prawdziwa świąteczno - bajkowa podróż z wieloma atrakcjami i niespodziankami dla dzieci. Atrakcją tej imprezy są stoiska tematyczne, kiermasz świąteczny, loteria fantowa, plac zabaw z wielkimi dmuchańcami, zabawy i gry z animatorami oraz kawiarenka z domowym ciastem. Na kilku stanowiskach można samodzielnie stworzyć przepiękne ozdoby i kartki świąteczne, napisać list do św. Mikołaja, udekorować pierniczki lub zrobić pachnące mydełka.

Oprócz imprez cyklicznych organizuje akcje charytatywne na rzecz chorych i poszkodowanych, spotkania i prelekcje nt. aktywności osób starszych, pogadanki i pokazy nt. wykorzystywania ziół, zdrowego trybu życia, zbiórki korków i odpadów selektywnych, warsztaty kulinarne i inne.
Swoim zapałem potrafi zmobilizować swoich członków Stowarzyszenia do współpracy z przedsiębiorcami oraz jednostkami organizacyjnymi samorządu terytorialnego. Doceniając jej efekty lokalni przedsiębiorcy często dofinansowują działalność Stowarzyszenia. Pomimo odniesionych sukcesów w karierze zawodowej i w działalności społecznej pozostała otwarta na problemy ludzi i nie odmawia nikomu pomocy.

 

 

 

 

 

 

Ochotnicza Straż Pożarna Resko

OSP Resko:
- Swoją działalnością zapobiega pożarom oraz współdziała w tym zakresie z  Państwową Strażą Pożarną w Łobzie, organami samorządowymi (starostwem łobeskim, gminą Resko) i innymi podmiotami,
- Bierze udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń,
- Wykonuje zadania wynikające z przepisów o ochronie przeciwpożarowej,
- Informuje ludność o istniejących zagrożeniach pożarowych i ekologicznych oraz sposobach ochrony przed nimi,
- Upowszechnia, w szczególności wśród członków, kulturę fizyczną i sport oraz prowadzi działalność kulturalną i oświatową w całym powiecie łobeskim,
- Wspomaga rozwój społeczności lokalnych na terenie gminy, całego powiatu i województwa.

Ochotnicza Straż Pożarna Resko to nieodłączny element lokalnej społeczności. OSP działa na zasadach ustawy o stowarzyszeniach oraz w oparciu o ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Nie jest to etatowa straż pożarna w pełnym tego słowa znaczeniu, więc nowy sprzęt, utrzymanie remizy odbywa się z subwencji MSWiA oraz z dotacji samorządu lokalnego. Pracę i zaangażowanie strażaków z OSP należy docenić tym bardziej, że są to ludzie prowadzący normalne życie, pracujący zawodowo. Na ratowanie innych i gaszenie pożarów poświęcają każdą wolną chwilę. W większości druhowie pracują poza miejscem zamieszkania. Trzeba tutaj zaznaczyć, że strażacy - ochotnicy nie tylko wyjeżdżają do zdarzeń na dźwięk syreny ale także muszą się szkolić, ćwiczyć z coraz to nowocześniejszym sprzętem, aby w trakcie działań móc w pełni wykorzystać potencjał ratowniczy posiadanego sprzętu i udzielić profesjonalnej pomocy osobom potrzebującym.
 
Aktualnie w OSP Resko zrzeszonych jest 25 członków czynnych, z czego 18 druhów może uczestniczyć w działaniach ratowniczych. Średnio odnotowuje się od 100 do 150 akcji ratunkowych rocznie. OSP Resko posiada 5 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Druhowie bardzo często udzielają się społecznie wspierając lokalną ludność, począwszy od udziału w akcjach charytatywnych takich, jak „Łobeska Baba Wielkanocna”, „ŁOBZIUKI”, 15-lecie Powiatu, Dożynki Powiatowe, wspieranie ogólnopolskiego finału WOŚP do czynnego udziału w świętach kościelnych, państwowych i wszystkich imprezach gminnych. Na szczeblu wojewódzkim OSP Resko organizowała kilkakrotnie Wojewódzki Turniej Wiedzy Pożarniczej, Posiedzenia Zarządów Wojewódzkich OSP, pokaz sprzętu pożarniczego dla dzieci społeczności lokalnej w Szczecinie. Druhowie z OSP w Resku również edukują lokalną młodzież odwiedzając przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja czy młodzież ze szkół średnich, w których organizowane są różne „pogadanki”.                 

Bycie strażakiem ochotnikiem to nie praca, to służba dla drugiego człowieka. Strażak z OSP pracuje 24h na dobę, w każdej chwili gotowy jest stawić się na alarm i wyjechać na akcję. Służyć w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej oznacza służyć ludziom, stać na straży bezpieczeństwa oraz działać w myśl strażackiej maksymy: ,,Bogu na chwałę, ludziom na pożytek!’’. Bycie strażakiem zobowiązuje do poświęcania się dla społeczeństwa, jednostki oraz do pracy nad własną osobą. Strażakowi podczas wypełniania powierzonych obowiązków towarzyszy myśl, że wszystko, co robi, robi dla innych, a zdobyte doświadczenie i zaufanie ludzi pozytywnie wpływa na jego osobowość i jeszcze mocniej motywuje do dalszego działania.
 
Wśród organizacji społecznych działających na terenie gminy, powiatu i województwa na szczególną uwagę zasługuje Ochotnicza Straż Pożarna w Resku. Wyróżnienie strażaków będzie ważnym elementem motywacyjnym do lepszych i skuteczniejszych działań. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bartosz Daśko

Bartosz jest zaangażowany w działalność wolontariatu na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od roku 2014 kwestował w Resku zbierając rokrocznie największą sumę pieniędzy spośród wszystkich wolontariuszy. W roku 2018 postawa Bartka został doceniona w szczególny sposób. Bartosz kwestował wówczas na ulicach Warszawy, został zaproszony, bowiem przez Jurka Owsiaka do Sztabu Głównego WOSP w stolicy. Z Warszawy przywiózł oryginalne autografy głównego dyrygenta orkiestry - Jurka Owsiaka, które przeznaczył na licytację podczas 27. Finału WOŚP w Centrum Kultury w Resku. Podczas Finałów WOSP w Resku brał udział również w programie artystycznym wykonując utwory zespołu Dżem. Wielokrotnie przeznaczał na licytację różne gadżety i wraz z mamą brał aktywny udział w licytacjach.

W szkole, do której Bartek uczęszcza nieustannie włącza się w działalność charytatywną i działalność wolontariatu. Systematycznie zbiera największą ilość plastikowych korków ze wszystkich uczniów Zespołu Szkół, chętnie przekazuje artykuły dla zwierząt ze schroniska w akcji „Paczka dla Ciapka". Pomaga Polakom mieszkającym na wschodzie w ramach akcji Kuratorium Oświaty w Szczecinie „Paka dla Rodaka". Udziela również finansowego wsparcia podopiecznym Domu Dziecka w Gryficach.

Hobby Bartka jest fotografia dlatego też Bartek czynnie uczestniczy w życiu szkoły i gminy zapewniając oprawę fotograficzną różnym uroczystościom. W roku 2018 miał swoją wystawę fotografii w Centrum Kultury w Resku. Na Facebooku prowadzi własny blog https://www.facebook.com/zycieoczaminiepełnospravvneiio/ w którym pokazuje poprzez pryzmat swoich doświadczeń problemy osób niepełnosprawnych.

Jest osobą szczególnie wrażliwą na cierpienie drugiego człowieka, nie potrafi przejść obojętnie wobec potrzebujących pomocy i wsparcia. Podczas częstych pobytów w szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jest Dobrym Duchem dla wielu małych pacjentów potrzebujących wsparcia, niesie im pomoc i zaraża dobrym humorem i optymizmem. Bartosz to osoba, która zasługuje na wyróżnienie i docenienie, a Smok Powiatu byłby dla niego wielką motywacją do dalszej pracy i nagrodą za to, co już zrobił i nadal robi dla innych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gratulujemy wszystkim nominowanym i trzymamy kciuki !

Laureatów poznamy na uroczystej Gali
23 lutego 2019 r. o godz. 17:00
w Hali Sportowo-Widowiskowej w Łobzie.