Adam Szatkowski (1948-2023)
12 kwi
2023
W dniu 7 kwietnia 2023r. zmarł pan Adam Szatkowski – długoletni dyrektor Szkoły Podstawowej w Resku, od 1999r. – Zespołu Szkół (w tym Gimnazjum), założyciel i prezes Klubu Szkół Westerplatte, działacz społeczno–kulturalny.
Pan Adam Szatkowski posiadał 41 letni staż pracy pedagogicznej, w tym 32 lata na stanowisku dyrektora szkół w Resku: gminnego, szkoły podstawowej, zespołu szkół i gimnazjum. Od września 2011r. był nauczycielem w stanie spoczynku. W środowisku reskim uznany jako kreatywny nauczyciel, dyrektor, społecznik i menadżer oświaty. Jako Gminny Dyrektor Szkół od 1979r. organizował nową strukturę szkoły w nowej siedzibie, powiększając liczbę pomieszczeń dydaktycznych. Jako inspektor ds. oświaty poprawił bazę lokalową 3 szkół wiejskich, zdobył fundusze i wykupił 12 mieszkań dla nauczycieli. Jako dyrektor szkoły podstawowej wprowadzał nowatorskie formy pracy-projekty. Już w latach 80-tych zorganizował klasy z rozszerzonym programem sportowym piłki ręcznej, a w 90-tych wprowadził do realizacji projekty tematyczne podsumowujące całoroczną pracę dydaktyczną szkoły. Pomysłodawca i organizator atrakcyjnych imprez wyjazdowych dla całej szkoły-ok.500 uczniów, przejazd kolejką wąskotorową na Dzień Dziecka, pociągiem do Kołobrzegu na Powitanie Wiosny, do Szczecina na Dzień Teatru. Rozwinął pracę wychowawczą wokół Patrona Szkoły mjra Henryka Sucharskiego. Nawiązał kontakty i organizował spotkania z Westerplatczykami i ich rodzinami. Urządził Salę Tradycji Szkoły, wykonał tablicę Patrona i makietę obrony Westerplatte. Wzbogacił ceremoniał szkoły o hymn i rotę ślubowania. Był inicjatorem powołania w 1990r. Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Klubu Szkół Westerplatte, który skupia 52 szkoły z całej Polski i którego został prezesem. Klub posiada hymn, sztandar, logo, wydawnictwa. Szkoły zrzeszone współpracują w zakresie programów wychowawczych i turystyki szkolnej. Spotykają się na Ogólnopolskich Sympozjach. Pan Adam Szatkowski współpracował z instytucjami: IPN, Muzeum II wojny światowej, dyrekcjami muzeów regionalnych, Związkami Kombatantów, władzami samorządowymi Gdańska. Współpracował także z 50 innymi samorządami na terenach gdzie mieszkali Westerplatczycy lub znajdowały się ich groby, umieszczając na ich grobach tzw. ”Znaki Pamięci”. Organizował spotkania z rodzinami Westerplatczyków w Gdańsku w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Współpracował z historykiem autorem książek o Westerplatte. Był organizatorem 10-letniej współpracy polsko-niemieckiej w ramach Euroregionu Pomerania- Gminy Resko z Gminą Ducherow, w formie wspólnych projektów edukacyjnych i wymianę młodzieży szkolnej.
W 1999r. jako dyrektor zorganizował Gimnazjum w Resku. Uczestniczył w pracach projektowych nowego obiektu szkolnego i hali sportowej, a następnie w 2005 roku urządził je. Dzięki jego staraniom już pierwszy rocznik absolwentów kończył szkołę w jednolitych strojach galowych. Zorganizował kampanię – wybór Patrona Szkoły. Gimnazjum otrzymało imię Kazimierza Górskiego, sztandar, hymn, tablicę Patrona, a w uroczystości nadania imienia uczestniczył syn Patrona i „Orły Górskiego”, oraz delegacje szkół. Organizował pracę gimnazjum na wysokim poziomie, zdobywał dodatkowe środki z funduszy unijnych na projekty wyrównywania szans edukacyjnych uczniów: „Zainwestuj czas-zwróci się z zyskiem”, ”Moje gimnazjum-moją szansą”. Pan Adam Szatkowski pełnił funkcje radnego: gminy i powiatu po 2 kadencje. Był Przewodniczącym Rady Powiatu I Kadencji w Łobzie, delegatem do sejmiku samorządowego. Pan Adam Szatkowski na terenie Reska był organizatorem uroczystości patriotycznych-rocznicowych, capstrzyków, akademii, wieczornic, wystaw, przeglądów pieśni patriotycznej, spotkań z kombatantami, Sybirakami i historykami. Był także Przewodniczącym komitetu i koordynatorem obchodów 700 lat nadania praw miejskich Resku. Pan Adam Szatkowski był inicjatorem i współautorem wydawnictw okazjonalnych: „Resko 700 lat” 1988, , Biuletyny 50-i 60-lecia szkolnictwa podstawowego w Resku 1995 i 2005, 10 lat minęło...Historia Gimnazjum w Resku 2009, „Klub Szkół Westerplatte 2013”. Z okazji 725-lecia miasta Reska otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Resko. Za swoją działalność otrzymał Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagrodę specjalną „Smoki” Starosty Łobeskiego w kategorii Oświata i Wychowanie.
Zdjęcie Resko24.pl
Dziś 12 - go kwietnia 2023r. odbędzie się pogrzeb pana Adama Szatkowskiego. Msza św. w Sanktuarium Maryjnym w Resku rozpocznie się o godz. 12, po mszy kondukt żałobny przejdzie na Cmentarz Komunalny w Resku.