Wraz z jesienią nadszedł kolejny sezon grypowy
16 lis
2020
Grypa to zespół objawów klinicznych, które mają związek z ostrym zakażeniem układu oddechowego. Chorobę wywołują wirusy z rodziny Orthomyxoviridae. Z kolei wirusy dzielą się na trzy rodzaje: typu A, typu B oraz typu C1.
- GRYPA SEZONOWA - występuje każdego roku w okresie epidemicznym i wywołują ją wirusy grypy występujące u ludzi: najczęściej są to wirusy podtypów H1N1 i H3N2.
- GRYPA PANDEMICZNA - charakteryzuje się występowaniem co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat w postaci światowej epidemii. Grypa pandemiczna wywoływana jest przez różnego rodzaju podtypy wirusa. Zakażenie szerzy się bardzo szybko, ponieważ większość osób nie posiada odporności na nowe rodzaje wirusa. Zatem liczba osób chorych na grypę w okresie endemicznym jest znacznie większa niż w przypadku grypy sezonowej.
EPIDEMIOLOGIA GRYPY
Chociaż grypa jest chorobą powszechną, występuje o wiele rzadziej niż przeziębienie. Każdego roku na grypę zapada nawet kilka milionów Polaków. Biorąc pod uwagę fakt, że przeziębienie powodowane jest przez różnego rodzaju wirusy, do zakażenia może dochodzić nawet kilka razy w roku.
WŚRÓD CZYNNIKÓW RYZYKA ZWIĘKSZAJĄCYCH ZACHOROWANIE NA GRYPĘ, WYMIENIA SIĘ:
- brak odpowiedniej higieny rąk,
- bezpośredni kontakt z chorą osobą lub skażonymi przedmiotami,
- przebywanie w dużych grupach ludzi (szczególnie w okresie grypy sezonowej),
- przebywanie w bliskiej odległości od chorego na grypę, bez żadnego zabezpieczenia, np. maseczki na twarzy,
- dotykanie skażonymi rękami nosa, oczu lub ust.
GRYPA - OBJAWY
Objawy grypy charakteryzuje nagły początek z gorączką, katarem, kaszlem, bólem głowy, gardła i bólami mięśniowymi. Wśród tych objawów ogólnych należy wymienić również wyciek wydzieliny z nosa oraz uczucie rozbicia i osłabienia. U młodszych dzieci najczęstsze objawy to gorączka i bóle brzucha. Grypa zwykle mija samoistnie po około 7 dniach, jednak niektóre symptomy, takie jak kaszel czy ogólne osłabienie mogą utrzymywać się znacznie dłużej.
GRYPA I PRZEZIĘBIENIE - RÓŻNICE
Mimo podobnego obrazu klinicznego, istnieje kilka różnic:
- objawy grypy zazwyczaj mają gwałtowny początek natomiast objawy przeziębienia rozpoczynają się z 1-2 dniowym okresem ogólnego rozbicia i osłabienia (objawy narastają stopniowo),
- grypie częściej towarzyszy wysoka temperatura, bóle mięśni i stawów oraz dreszcze,
- u pacjentów z grypą, katar nie jest tak bardzo nasilony, z kolei u osób przeziębionych stanowi objaw dominujący,
- grypa jest chorobą prowadzącą do różnego rodzaju powikłań, np. niewydolności oddechowej lub zapalenia płuc.
Rozpoznanie wirusa grypy wśród innych zakażeń jest konieczne u pacjentów hospitalizowanych, u których doszło do powikłań grypy, np. zapalenia płuc. Natomiast w pozostałej części przypadków nie ma to znaczenia.